Mesfushori me tipare mbrojtës Morten Hjulmand (1999) ka kaluar te Sporting Lisbone nga Lecce për 18 milionë euro.

Danezi ka nënshkruar deri në 30 qershor 2028 me klubin portugez.

Morten Hjulmand, 24 vjeç, është nënshkrimi më i fundit i ekipit kryesor të futbollit të Sporting Clube de Portugal dhe fytyra e dytë e re për 2023/2024.

Mesfushori mbrojtës, 1.85 metra i gjatë, vjen pas dy sezonesh e gjysmë në Lecce të SHBA-së, ku ishte kapiten dhe ka nënshkruar me Luanët deri në vitin 2028, me një klauzolë lirimi të vendosur në 80 milionë euro.

Gjatë prezantimit, i cili kishte prezencën e zakonshme të presidentit Frederico Varandas, fanella e re me numrin 42 foli për herë të parë për Leão në gjoks dhe u tregua i “shumë i emocionuar” për mbërritjen në Alvalade.

Zgjodha Sporting CP sepse është një hap i madh për karrierën time. Unë dua të vazhdoj të zhvillohem si person dhe si lojtar dhe natyrisht, është një klub i njohur për punën e tij me lojtarë të rinj. Është një klub shumë i madh në Evropë me shumë histori dhe trofe dhe e mësuar të luajë në kompeticionet evropiane”, – ka nisur duke i thënë Hjulmand për shtypin e klubit bardheblu, duke theksuar gjithashtu se përshtypjet e para kanë qenë “shumë të mira”.