VfB Suttgart dhe FC Bayern Munchen kanë rënë dakord për një huazim një vjeçar të gjermanit Alexander Nübel (1996) për tarifën 1 milion euro.

Portieri 26-vjeçar po kalon nga Isar në Neckar me efekt të menjëhershëm dhe në të ardhmen do të mbajë fanellën me numrin 33.

Alexander Nübel u trajnua në divizionin e të rinjve të SC Paderborn dhe bëri debutimin e tij në sezonin 2015/2016 në fanellën e Schalke 04 në Bundesligë. Për sezonin 2020/21, 17 herë ndërkombëtari gjerman U21 kaloi te FC Bayern, i cili e huazoi atë te AS Monaco në Ligue 1 Franceze një vit më vonë.

Deri më tani, Alexander Nübel ka luajtur 46 ndeshje të Bundesligës dhe 76 paraqitje në Ligue 1 franceze, plus 24 ndeshje në garat evropiane të klubeve, katër prej tyre në Ligën e Kampionëve të UEFA-s.

Fabian Wohlgemuth:
Ne e kishim gjithmonë të qartë se do të përpiqeshim të merrnim Alexander Nübel nëse paraqitej mundësia. Alex është një portier i shkëlqyer që ka dëshmuar cilësitë e tij si në Bundesligë ashtu edhe në Monaco vitet e fundit. Jemi të kënaqur që Alex ka vendosur t’i bashkohet VfB-së dhe që negociatat me FC Bayern më në fund kanë përfunduar me sukses.”

Alexander Nübel:
Bisedimet me Fabian Wohlgemuth dhe Sebastian Hoeneß ishin faktori vendimtar në vendimin tim për t’u bashkuar me VfB. Më afruat me klubin, qytetin dhe atmosferën e mrekullueshme në stadium me mbështetjen e madhe të tifozëve. Jam shumë i lumtur që jam me VfB dhe jam kthyer në Bundesligë. Unë kam luajtur tashmë me Waldemar Anton dhe Maximilian Mittelstädt në DFB, së bashku me ta dhe lojtarët e tjerë tani do të përgatitem sa më mirë që të mundem për atë që shpresoj të jetë një sezon i suksesshëm.”