Olivier Giroud (1986) ka nënshkruar kontratë të re me Milanin deri në 30 qershor 2024..

Lajmi u bë i ditur nga vetë klubi italian përmes një komunikate për media.

AC Milan është krenar të njoftojë se Olivier Giroud ka rinovuar kontratën e tij me klubin. Olivier erdhi në AC Milan që nga vera e vitit 2021, është bërë një shtyllë e rëndësishme në linjën sulmuese të kuqezinjve, duke bërë 76 paraqitje dhe duke shënuar 27 gola. Giroud tani do të jetë pjesë e Milanit deri në qershorin e vitit të ardhshëm.” – thuhet ndër tjera në njoftim

Sulmuesi francez, i cili do të mbushë 37 vjeç më 30 shtator të ardhshëm, ka nënshkruar kontratë vjetore deri në 30 qershor 2024 (me opsion verbal për vitin e dytë) për 3.5 milionë euro neto.

Ai ishte një nga arkitektët e fitores së Scudetto-s 2021-22, me 11 gola në 29 ndeshje, këtë sezon ai shënoi 8 gola në ligë dhe 5 në Champions League, i fundit në ndeshjen e dytë çerekfinale kundër Napolit. luajti në Maradona dhe përfundoi 1-1.

Giroud bëri deklaratat e mëposhtme për MilanNews:
Gjithçka është në rregull. Jam shumë i lumtur. Është mënyra më e mirë për të festuar mbrëmë, pastaj më mirë që fituam… Ndihem si tifoz i Milanit çdo ditë. Kam marrë një pritje të ngrohtë dhe ndihem shumë mirë”.