Watford FC ka njoftuar nënshkrimin e sulmuesit shqiptar Rey Manaj (1997) me një kontratë trevjeçare nga Barcelona, ​​e cila do të përfitojë 50% të tarifës në rast shitjeje nga klubi anglez.

25-vjeçari vjen te klubi që do të luajë në Championship me një bollëk eksperiencash nga Italia dhe Spanja, duke përfshirë top-lidhjen italiane ku ai u paraqit gati 50 herë për Interin, Spezian dhe Pescaran.

Sulmuesi ndërkombëtar ka 30 paraqitje për Shqipërinë, me eksperiencë në eliminatoret e Kupës së Botës, eliminatoret në Kampionatin Evropian dhe UEFA Nations League.

Si i ri, Manaj u transferua në Itali dhe filloi karrierën e tij në Piacenza, përpara se të transferohej në Cremonese.

Pas një sërë paraqitjesh mbresëlënëse, sulmuesi shumë i kërkuar u transferua te Interi në vitin 2015, ku u drejtua nga trajneri aktual i kombëtares italiane, Roberto Mancini.

Gjatë atij sezoni, sulmuesi dinamik bëri debutimin e tij për ekipin e parë, veçanërisht duke shënuar në penallti kundër Juventusit në Kupën e Italisë.

Për më tepër, Manaj udhëhoqi të rinjtë e Interit drejt suksesit në Kupën e Italisë U-19, duke shënuar në gjysmëfinale dhe në finale për të mundur Juventusin.

Në sezonet pasuese, pasuan lëvizje të përkohshme në Pescara, Pisa dhe Granada përpara se ai të zhvendosej përgjithmonë në Spanjë dhe skuadrën e nivelit të dytë Albacete.

Ai u paraqit mbi 40 herë gjatë dy sezoneve, duke shënuar 10 gola dhe duke rënë në sy të Barcelonës B në janar 2020, duke çuar në një transferim në ekipin e dytë të Blaugranas.

Manaj do të thirrej në ekipin e të rriturve në të njëjtin muaj, duke u bërë shqiptari i parë që do të kalonte në ekipin e parë të Barcelonës dhe ishte një zëvendësues i papërdorur kundër Getafes.

Në fillim të sezonit 2021-22, Manaj u transferua si huazim te skuadra e Serie A Spezia, ku ai udhëhoqi linjën për skuadrën italiane, duke bërë 19 starte dhe duke shënuar pesë gola të ligës.