Sunderland ka nënshkruar me sulmuesin shqiptar e lindur në  Leon Dajaku (2001) nga Union Berlin.

20-vjeçari transferohet në Angli si huazim deri në fund të sezonit 2021-22.

Dajaku ka luajtur për VfB Stuttgart dhe ai ishte golashënuesi më i mirë i Bundesligës U17 në sezoni 2017-18 me 23 gola dhe tetë asistime. Sezonin pasardhës ai regjistroi 11 gola dhe pesë asistime në 24 ndeshje në Bundesliga U19.

Pasi bëri debutimin e tij në Bundesliga kundër Borussia Mönchengladbach, Dajaku u transferua në Bayern Munich në korrik 2019 dhe nënshkroi një marrëveshje katërvjeçare.

Ai bëri dy paraqitje me klubin bavarez në sezonin e tij të parë në “Allianz Arena”, kur skuadra e Hansi Flick fitoi Bundesligën, DFB-Pokal dhe Ligën e Kampionëve.