Qendërmbrojtësi  japonez Takehiro Tomiyasu (1998) është bashkuar me Arsenalin nga Bolonja e Serie A për 18. 6 milionë euro.

Takehiro do të vesh fanellën me numrin 18 dhe ka nënshkruar  jë kontratë afatgjatë deri më 30 qershor 2025 me klubin londinez.

Mbrojtësi 22-vjeçar filloi karrierën e tij në vendlindjen e tij me Avispa Fukuoka, ku ai u zhvillua në rangun e tyre të të rinjve para se të bënte 45 paraqitje në ekipin e parë midis 2015 dhe 2017.

Në Janar 2018 Takehiro u transferua në Evropë, duke nënshkruar për klubin belg Sint -Truiden, ku kaloi 18 muaj – gjatë së cilës kohë ai u votua si lojtari i sezonit të klubit për sezonin 2018/19.

Paraqitjet e tij në Belgjikë i dhanë Takehiros një transferim në Itali dhe ai përfundoi një lëvizje në Bolonjë në korrik 2019. Gjatë kohës së tij në Itali, Takehiro u bë i rregullt në mbrojtjen e Bolonjës, duke bërë 63 paraqitje në 2 sezonet e tij me ekipin e Serie A.

Drejtori teknik Edu tha: “Ne jemi të kënaqur që kemi nënshkruar me Takehiron. Ne e kemi parë atë për një kohë tani dhe jemi të kënaqur që kemi arritur një marrëveshje me Bolonjën. Ai është një shtesë e rëndësishme për skuadrën tonë ”.

Mikel Arteta shtoi: “Takehiro është një mbrojtës i fortë me përvojë të mirë në Serie A dhe në nivel ndërkombëtar. Ai është një mbrojtës i gjithanshëm me cilësi të mëdha mbrojtëse, aftësi të larta teknike dhe qetësi në top. Ai do të jetë një anëtar i rëndësishëm i skuadrës sonë. Ne mezi presim që Takehiro të bashkohet me ne kur të kthehet nga detyra ndërkombëtare “.

Tomiyasu ka përfaqësuar vendin e tij në të gjitha nivelet nga mosha nën 16 vjeç deri tek ekipi i lartë. Ai ka bërë 23 paraqitje për ekipin kombëtar të Japonisë dhe ishte anëtar i skuadrës së tyre të fundit olimpike, duke bërë tre paraqitje në Lojërat Olimpike të Tokios.