AS Monaco ka njoftuar transferimin e anësorit Takumi Minamino (1995) nga Liverpool FC për 15 milionë euro.

Mesfushori sulmues japonez ka nënshkruar një kontratë katërvjeçare, deri në 30 qershor 2026.

Pas Cerezo Osaka (2011-2014), ku u formua, Red Bull Salzburg (janar 2015-janar 2020) dhe Liverpool FC (janar 2020-2022), nga ku u huazua te Southampton FC në gjysmën e dytë të sezonit 2020-  2021, ndërkombëtari japonez (42 paraqitje, 20 gola) tani do t’i bashkohet klubit të tij të pestë që nga fillimi i karrierës së tij.

Takumi Minamino ka bërë tashmë 391 paraqitje zyrtare që nga debutimi i tij (114 gola, 41 asiste), duke përfshirë 48 ndeshje në garat evropiane.  Një ndërkombëtar që nga viti 2015, anësori ka treguar talentin e tij në fushat e Premier League, si dhe në Champions League.

I linduri në Izumisano ka një listë të gjatë arritjesh, duke përfshirë 5 tituj të ligës austriake të fituara me Salzburgun (2015, 2016, 2017, 2018, 2019), 1 titull të ligës angleze (2020), 1 FA Cup dhe 1 Kupë të Ligës Angleze të fituar sezonin e kaluar.  me Liverpoolin, klub me të cilin arriti në finalen e Ligës së Kampionëve të fundit.

Paul Mitchell, Drejtor Sportivi deklaroi:

“Ne jemi shumë të kënaqur dhe të emocionuar që mirëpresim Takumin në AS Monaco.  Ai është një lojtar që e njohim prej shumë vitesh dhe që nga ardhja e tij në Evropë, ai ka fituar përvojë në nivelin më të lartë, veçanërisht në garat evropiane dhe ka fituar një sërë titujsh.  Me kulturën e tij fituese, aftësinë e tij për të luajtur në pozicione të ndryshme në fushë dhe statusin e tij si lojtar kyç me kombëtaren e tij, ne jemi të bindur se Takumi do të kontribuojë në zhvillimin e ekipit tonë të ri dhe do të ndihmojë grupin për të arritur objektivat tona.  Jemi të kënaqur që ai ka vendosur të jetë pjesë e projektit tonë dhe ta mirëpresim atë!”

Takumi Minamino foli i emocionuar:

Është një gëzim i madh për mua të bashkohem me AS Monaco. Jam shumë i lumtur që jam pjesë e këtij projekti shumë emocionues, në një klub me traditë të madhe dhe ndër më të njohurit në Ligue 1. Mezi pres të zbuloj mjedisin tim të ri dhe të bëj gjithçka që mundem për të ndihmuar ekipin.”