AS Roma ka njoftuar nënshkrimin e sulmuesit Tammy Abraham (1997).

Klubi njofton se ka fituar përfundimisht të drejtat për shfaqjet sportive të futbollistit anglez nga Chelsea, për një shumë fikse prej 40 milionë eurosh.

Marrëveshja gjithashtu parashikon shpërblime të ndryshueshme të lidhura me arritjen e objektivave të caktuara sportive nga Roma dhe lojtari dhe një përqindje mbi çdo tejkalim në rast të transferimit të ardhshëm të të drejtave në lidhje me vetë lojtarin.

Sulmuesi 23-vjeçar ka nënshkruar një kontratë me klubin Giallorossi deri më 30 qershor 2026.

“Ndjehet kur një klub vërtet ju dëshiron dhe Roma e tregoi atë në asnjë mënyrë të sigurt me mua. Ky është një klub që meriton të luftojë për tituj. Unë kisha përvojën e fitimit të trofeve të rëndësishëm dhe kam ndërmend të luaj përsëri në atë lloj gare. Unë dua të ndihmoj ekipin që të arrijë këtë qëllim dhe ta sjellë Romën në nivelet që ata meritojnë të jenë. Është një nder i madh të jem numri 9 në këtë klub dhe mezi pres të filloj dhe të ndihmoj ekipin.”, – tha Abraham në intervistën e tij të parë si lojtar i Romës.

Abrahami hyri në sektorin e të rinjve të Chelseas në moshën 8-vjeçare deri në debutimin e tij në ekipin e parë. Me fanellën e bluve ai shënoi 32 gola në 80 paraqitje.

Sulmuesi gjithashtu fitoi përvojë në huazim në Swindon Town, Swansea City dhe Aston Villa.

Ai bëri debutimin e tij me Anglinë në vitin 2017, duke shënuar golin e tij të parë dy vjet më vonë kundër Malit të Zi.

Abrahami do të vesh fanellën me numrin 9.

Pavarësisht se eshte një lojtar shumë i ri me hapësirë ​​të madhe për rritje, Tammy tashmë ka luajtur më shumë se 200 ndeshje dhe ka shënuar më shumë se 100 gola, duke fituar disa tituj të rëndësishëm. Vendimi për të lënë Premier League dhe ekipin e tij të vendlindjes tregon se si djali beson thellë në sfidën e rritjes dhe të bërit mirë për Romën. Sjellja e lojtarëve që duan të veshin fanellën tonë në klub është me të vërtetë shumë e rëndësishme për identitetin dhe përkatësinë që ne besojmë se janë themelore në vizionin tonë për klubin.”, – tha Tiago Pinto, menaxher i përgjithshëm i zonës sportive të klubit.

Abrahami është blerja e katërt e tregut veror Giallorossi, pas Rui Patricio, Eldor Shomurodov dhe Matias Vina.