Sulmuesi do të mbërrijë në aeroportin Ciampino të Romës të dielën pasdite me drejtorin sportiv të klubit italian Tiago Pinto.

Abraham ishte në stol edhe një herë të Shtunën dhe u bëri shenjë mbështetësve pas fitores 3-0 të Chelsea kundër, kur ai u largua nga stadiumi me një valixhe në tërheqje.

Tammy Abraham (1997) po largohet nga Chelsea pasi ra dakord të bashkohet me Romën në një marrëveshje 34 milionë stërlina (40 milionë euro)

Sulmuesi i Chelseas kishte interes nga Arsenali, por ka zgjedhur të transferohet në Serie A me Romën.

Marrëveshja me Romën kuptohet se përfshin një klauzolë blerjeje prej rreth 68 milionë stërlinash (80 milionë euro)

Abrahami, i cili kishte pritur që Arsenali të shtonte interesin, gjithashtu ka folur me Jose Mourinhon i cili ishte i etur për të bindur 23-vjeçarin se sa rol të madh do të kishte sulmuesi anglez te Roma.