Ish-mesfushori i Interit dhe ekipit kombëtar italian rikthehet të stërvisë në Serie A. Spezia Calcio ka njoftuar se i linduri në Brazil, Thiago Motta (1982) është trajneri i ri i Ekipit të Parë, pasi ka nënshkruar një kontratë tre-vjeçare me klubin e shqiponjave.

Ne jemi shumë të lumtur ta mirëpresim Thiago Mottas dhe t’i besojmë drejtimin e ekipit tonë të parë. Ne vlerësuam disa kandidatë, por na bëri përshtypje energjia, përkushtimi dhe serioziteti i Thiago Mottas, i cili kombinon këto vlera të rëndësishme me të cilat ndajmë një filozofi futbolli për të cilën shpresojmë se tifozët tanë janë krenarë. Mezi presim të shohim trajnerin e ri të Spezia Calcios në punë, më shumë se kurrë të bindur për vlefshmërinë e zgjedhjes sonë. Suksese Thiago Motta! ” tha presidenti Philip Platek.

Jam vërtet i lumtur që jam këtu dhe jam krenar për besimin që më është dhënë nga familja Platek, nga Drejtori Pecini dhe nga i gjithë klubi. Mezi po pres të filloj këtë aventurë të re dhe të takoj tifozët e La Spezias që kanë gjithmonë shquhen për pasionin e tyre. Unë dua të kaloj idetë e mia tek futbollistët, të argëtoj tifozët tanë dhe të jap maksimumin tim çdo ditë për të arritur qëllimin që i kemi vendosur vetes “, këto ishin fjalët e para të Thiago Mottas si trajner i Spezia Calcios.