Klubi i Futbollit Torino ka kënaqësinë të njoftojë se ka fituar nga klubi i futbollit Hellas Verona, në mënyrë të përkohshme, me detyrimin për të blerë përfundimisht me paraqitjen e disa kushteve, të drejtën për shërbimet sportive të mesfushorit Ivan Ilic.

Iliç ka lindur në NishSerbisë, më 17 mars 2001. Ai u rrit në futboll në radhët e Real Nishit.

Më pas në vitin 2016 kaloi te Crvena Zvezda, formacion me të cilin debutoi në ekipin e parë kur ishte pak më shumë se gjashtëmbëdhjetë vjeç m, duke u bërë titullari më i ri në historinë e klubit.

Në vitin 2017 ai u ble nga Manchester City, i cili fillimisht e la të rritej në akademinë e të rinjve të Yllit të Kuq.  Më pas, në janar 2019 ai e huazoi te Zemuni ku Iliç, në tre muaj, bëri 16 paraqitje dhe shënoi 3 gola në kampionatin më të lartë serb.

Një vit më pas në 2020 ai u ble, përkohësisht, nga NAC Breda. Me klubin holandez luajti 24 ndeshje dhe shënoi 4 gola ndërmjet kampionatit të kategorisë së dytë dhe kupës kombëtare.

Në vitin 2020 ai më në fund zbarkoi në Itali, te Hellas Verona. Me Gialloblù në dy sezone e gjysmë ai grumbulloi 76 paraqitje dhe shënoi 5 gola mes Serisë A dhe Kupës së Italisë.

Për Iliçin edhe 7 paraqitje për kombëtaren serbe. E fundit, kundër Brazilit, në Botërorin Katar 2022.