Tottenham Hotspur njofton nënshkrimin e Pedro Porro (1999) nga Sporting CP  në formë huazimi gjashtë mujor për 5 milionë euro me detyrim blerjeje në verë për 40 milionë euro të tjera.

Mbrojtësi i djathtë spanjoll do të mbajë fanellën me numrin 23.

I lindur në Don Benito, Spanjë, Pedro e filloi karrierën e tij të të rinjve në Gimnástico Don Benito përpara se të transferohej në Rayo Vallecano në 2015 dhe më pas në Girona në gusht 2017, ku bëri debutimin e tij për të moshuarit disa muaj më vonë. Në dhjetor 2017, ai iu bashkua CF Peralada në formë huazimi për pjesën e mbetur të sezonit përpara se të kthehej te Blanquivermells, ku bëri gjithsej 35 paraqitje në të gjitha garat, duke shënuar një herë.

Duke u paraqitur dy herë kundër nesh në fazën e grupeve të UEFA Champions League të këtij viti, 23-vjeçari nënshkroi për Manchester Cityn në gusht 2019, por u kthye në Spanjë shpejt më pas për të fituar më shumë përvojë në ekipin e parë, duke iu bashkuar Real Valladolid për një sezon hua.

Një mbrojtës krahu me mendje sulmuese, Pedro iu bashkua Sporting CP në një huazim dy-vjeçar në gusht 2020 – një marrëveshje e cila u bë e përhershme në korrik 2022. Në sezonin e tij të parë në Lisbonë, ai luajti një rol integral në ndihmën e klubit siguroi një dopietë në vend pasi Sporting fitoi titullin e Primeira Liga për herë të parë në 19 vjet dhe Kupën e Ligës Portugeze (Taça da Liga), duke shënuar golin vendimtar në finale. Sezonin e ardhshëm, Pedro vazhdoi formën e tij të mirë dhe ndihmoi skuadrën e tij të merrte një Taça da Liga të dytë radhazi.

Gjatë kohës së tij me Sportingun, ndërkombëtari spanjoll bëri gjithsej 98 paraqitje në të gjitha garat, duke shënuar 12 herë dhe, pas një serie mbresëlënëse paraqitjesh në sezonin 2020/21, ai fitoi çmimin Mbrojtësi i Muajit në Primeira Liga në tre radhazi. muaj (nëntor, 2020, deri në janar, 2021). Ai më vonë e mori çmimin përsëri në shtator, 2021. Aktualisht, duke qenë në krye të tabelës së asistimeve të Primeira Liga, ai u emërua gjithashtu në Skuadrën e Vitit të ligës në secilën nga dy fushatat e fundit (2020/21 dhe 2021/22).

Në skenën ndërkombëtare, ai bëri shtatë paraqitje për skuadrën U-21 të Spanjës përpara se të fitonte debutimin e tij për të moshuarit në një ndeshje kualifikuese të Kupës së Botës FIFA kundër Gjeorgjisë në mars 2021. Pedro më pas u emërua në skuadrën e Spanjës që përfundoi si nënkampion në 2021 UEFA Nations League.