Tottenham Hotspur është i kënaqur të njoftojë nënshkrimin e Brennan Johnson (2001) nga Nottingham Forest për 55 milionë euro.

Sulmuesi ndërkombëtar i Uellsit ka rënë dakord për një marrëveshje me klubin që do të zgjasë deri në 30 qershor 2029.

Sulmuesi anësor do të veshë fanellën me numrin 22.

I lindur në Nottingham, Brennan, 22 vjeç, iu bashkua akademisë së Forestit në moshën tetë vjeç dhe përparoi në rangun për të bërë debutimin e tij kundër West Brom në Championship në gusht, 2019.

Ai kaloi një periudhë të suksesshme huazimi në Lincoln City në 2020/21, ku 13 golat e tij ndihmuan Imps të arrinin në finalen e Play-Off të League One – ndërsa forma e tij gjithashtu i dha atij një paraqitje të parë për Uellsin për të moshuarit, duke ardhur kundër SHBA-së në nëntor 2020.

Kthehu në City Ground, Brennan luajti teksa Forest fitoi promovimin nga Champions League në Premier League në 2021/22. Ai shënoi 19 gola në të gjitha garat, duke përfshirë 16 në ligë dhe ishte në shënjestër në të dyja ndeshjet e gjysmëfinaleve kundër Sheffield United ndërsa Forest u kthye në ligën e parë përmes play-off-it.

Paraqitjet e tij u njohën nga EFL – ai ishte lojtari i ri i muajit të EFL në shtator, lojtari i muajit në Championship për prillin dhe lojtari i ri i sezonit në Championship.

Brennan ishte gjithmonë i pranishëm në sezonin e tij të parë në Premier League, duke kontribuar me tetë gola në 38 paraqitje dhe dy të tjerë kur Forest arriti në gjysmëfinalet e Carabao Cup.

I përfshirë në të gjitha nivelet e të rinjve nga Uellsi, Brennan tashmë ka 20 ndeshje për të rriturit dhe ishte pjesë e skuadrës së Rob Page për Kupën e Botës vitin e kaluar.