Eksperienca e Luca Gottit (1967) te Udinese përfundoi me ndeshjen në Empoli.  Trajneri u shkarkua pas humbjes së Castellanit, një rezultat i rëndë 3-1 që e përkeqësoi më tej pozitën e tij pas një periudhe negative.

Skuadra bardhezi, në fakt, mori vetëm 2 pikë në 4 ndeshjet e fundit dhe arriti vetëm 1 fitore (më 7 nëntor në shtëpi kundër Sassuolos) në 13 javët e fundit.

Shumë pak sipas kompanisë së pronarit Gino Pozzo (1965), i cili mbërriti në Udine pikërisht për të takuar Luca Gottin dhe për të komunikuar shkarkimin e tij.  Një vendim i ardhur pas një ore reflektimi, i cili nisi menjëherë pas disfatës nga Empoli.

Vetë Pozzo më pas u takua me Gabriele Cioffin (1975), zëvendësi i Gottit, për ta emëruar atë si trajner të përkohshëm. Ai do të jetë në stol të shtunën e ardhshme kundër Milanit.