Taiwo Awoniyi (1997 ka përfunduar një transferim të përhershëm për 6.5 milionë euro nga Liverpool te Union Berlin.

Sulmuesi nigerian kthehet në klubin e Bundesligës, me të cilin kaloi sezonin 2020-21 në huazim, duke i ndihmuar ata të përfundonin në vendin e 7-të.

Awoniyi u bashkua me Liverpool përsëri në verën e 2015 dhe kaloi pjesën më të madhe të gjashtë viteve të tij jashtë Reds  me huazime në një shumëllojshmëri të klubeve evropiane.

Ai ka luajtur me FSV Frankfurt, NEC Nijmegen, Royal Excel Mouscron, KAA Gent, FSV Mainz 05 dhe së fundmi me Union Berlin sezonin e kaluar.