Union Berlin ka forcuar sulmin e tyre për sezonin 2022-23 duke nënshkruar me sulmuesin ndërkombëtar të SHBA-së, Jordan Siebatcheu (1996).

Siebatcheu po transferohet në kryeqytetin gjerman për 6 milionë euro pasi përfundoi sezonin e kaluar si golashënuesi më i mirë i Superligës Zvicerane me 22 gola në ligë në 32 paraqitje për Young Boys. Ai gjithashtu shënoi pesë herë në Ligën e Kampionëve të UEFA-s, duke përfshirë një fitues në kohë dëmtimi në një fitore të famshme në fazën e grupeve ndaj Manchester United në shtator 2021.

“Pas dy vitesh të suksesshme në Bernë, ku pata mjedisin perfekt për t’u zhvilluar si lojtar i ri, tani po bëj hapin tjetër në karrierën time. “Dua të provoj veten në Bundesligë dhe kam besim se kam gjetur klubin e duhur në Union. Stili i tyre i lojës më përshtatet shumë dhe mezi pres të luaj në një atmosferë të pabesueshme në Alte Försterei.”, – tha ai për faqen e internetit të Unionit

Siebatcheu lindi në Uashington, por u transferua në Francë në moshë të re, ku luajti për Reims, Chateauroux dhe Rennes.

Qendërsulmuesi 190 cm I gjatë u largua për në Zvicër në vitin 2020, duke ndihmuar Young Boys të bëhet kampion i Zvicrës me 12 gola të ligës atë sezon. Ai shënoi 27 gola në të gjitha garat sezonin tjetër, me ekipin e tij që përfundoi i treti në ligë dhe mori pesë pikë në fazën e grupeve të Ligës së Kampionëve pasi kaloi në raundet kualifikuese.

Prindërit e Siebatcheu janë nga Kameruni, por ai përfaqësoi ekipin e Francës U21 përpara se të kalonte në vendin e lindjes së tij në nivel të lartë. Ai bëri debutimin e tij në USMNT në një miqësore kundër Xhamajkës në mars 2021, dhe tani ka një gol nga nëntë paraqitjet e tij.

“Jordan është një sulmues që do të përshtatet mirë me ne me stilin e tij të lojës dhe mund të operojë në sisteme të ndryshme,”. “Ne jemi të emocionuar për të, aftësinë e tij për të shënuar gola dhe që ai ka zgjedhur Bashkimin”, – tha Oliver Ruhnert, drejtori menaxhues i Unionit për futbollin profesionist.