FC Union Berlin është përforcuar me nënshkrimin në huazim njëvjeçar të mbrojtësit qëndror Diogo Leite (1999) nga FC Porto.

Klubi gjerman ka paguar 500 mijë euro për huazim njëvjeçar dhe ka një opsion blerjeje për 7.5 milionë euro për mbrojtësin portugez i cili është 1.88 metra i gjatë dhe tashmë ka një përvojë të pasur.

Emri i tij i plotë është Diogo Filipe Monteiro Pinto Leite. Porto është shtëpia e Diogo Leites.  Hapat e parë në futboll i bëri në Matosinhos, një periferi e Portos.  Në Leixoes SC, Leite ishte atje vetëm deri në ditëlindjen e tij të tetë përpara se një nga klubet më të mëdha të Portugalisë të bënte lëvizjen e tyre.  Përveç një qëndrimi në Padroense në nivelin U17, Leite ishte pjesë e organizimit të FC Porto gjatë gjithë rrugës.  Leite vazhdoi të fitojë Kampionatin Evropian U17 me Portugalinë dhe shënoi në penallti kundër Spanjës në finale.

Një nga arritjet më të mëdha në akademi ishte të ndihmojë Porton të fitonte Ligën Rinore të UEFA-s në 2019. Skuadra portugeze mundi Chelsean 3-1 për të marrë çmimin përpara se të kalonte në formacionin e ekipit të parë në klub.  Një dyshe ligë dhe kupe pasoi para periudhës së huazuar sezonin e kaluar në SC Braga ku ai u paraqit 33 herë.

Pas pesë vitesh futboll në Portugali, jam i emocionuar për të filluar një kapitull të ri të karrierës sime.  Në Berlin, shoh një mundësi që unë të zhvillohem personalisht si një lojtar që është ende i ri.  Me përvojën time ndërkombëtare, jam i sigurt se mund ta ndihmoj Unionin në sezonin e tyre të parë në UEFA Europa League”, – tha Diogo Leite për sfidën e re.

Pavarësisht gjatësisë së tij, Diogo ka shpejtësi të mirë bazë dhe di të pozicionohet mirë në situatat mbrojtëse.  Përveç kësaj, ai ishte në gjendje të merrte përvojë në Ligën e Evropës sezonin e kaluar me Bragën, kështu që ne kemi një tjetër opsion të cilësisë së lartë në mbrojtjen qendrore për sezonin në vazhdim,” – komentoi Drejtori Menaxhues për Futbollin Profesional të FC Union Berlin, Oliver Ruhnert.