Valencia CF ka arritur marrëveshje për nënshkrimin e Edinson Cavanit për dy sezonet e ardhshme, deri më 30 qershor 2024.

Sipas mediave spanjolle paga e tij do të jetë 2 milionë euro në sezon.

Edinson Cavani (02/14/1987, Uruguay) është një nga sulmuesit më të mirë në botë, siç dëshmohet nga rekordet e tij të golave.

Gjatë gjithë karrierës së tij ai ka fituar 25 tituj dhe ka festuar gola kudo që ka luajtur, duke qenë kapokanonier në Serie A, dy herë golashënuesi më i mirë në Ligue 1 dhe Këpuca e Bronztë në Evropë.  Përveç kësaj, ai është një nga katër lojtarët që kanë arritur të shënojnë më shumë se njëqind gola në dy nga pesë ligat kryesore evropiane.  Ai është një nga golashënuesit më të mirë të shekullit të 21-të.

Cavani e filloi karrierën e tij në Danub dhe në vitin 2007 ai bëri kapërcimin drejt Italisë.  Në Serinë A ai veshi fanellat e Palermos dhe Napolit.  Në vitin 2013 ai mbërriti te Paris Saint-Germain.  Në Parc des Princes ai luajti shtatë sezone dhe u bë golashënuesi më i mirë në historinë e klubit parizian.  Më vonë, në vitin 2020 ai iu bashkua Manchester United, ku ka luajtur për dy sezonet e fundit.  Përveç kësaj, ai është edhe një nga pikë referimi në historinë e kombëtares së Uruguait, me të cilën fitoi Kupën e Amerikës.

Këtë verë ai është bërë një lojtar i ri i Valencia CF.  Ai mbërrin në Mestalla me ambicie dhe me dëshirën për t’u bërë standardi sulmues i skuadrës së Gennaro Gattusos.