Valencia CF ka arritur një marrëveshje për të emëruar Rubén Baraja si trajner të ekipit të parë të Valencia CF.

Rubén Baraja (11/07/1975) merr drejtimin e ekipit të parë pasi ka trajnuar Real Zaragoza, CD Tenerife, Real Sporting de Gijón, Rayo Vallecano dhe Elche CF, përveç përvojës së tij të jashtëzakonshme si trajner i Juvenil A División de Honor.  Akademia VCF.

‘Pipo’, një nga lojtarët më të dekoruar dhe më të shquar në historinë e Valencia CF, njeh veçoritë e klubit dhe kthehet në shtëpi për të kontribuar me profesionalizmin dhe përkushtimin e tij si trajner pasi formoi figurën e tij legjendare në vitet 2000 duke ndihmuar për të fituar dy tituj të La Ligës, një Kupë UEFA, një Superkupë Evropiane dhe një Kupë të Mbretit.

Në ditët në vijim ai do të marrë drejtimin e ekipit në Ciutat Esportiva de Paterna dhe stafi i tij stërvitor do të përfshijë një tjetër legjendë të Valencia CF, Carlos Marchena.

Valencia CF dëshiron të falënderojë publikisht Voro González për përfshirjen dhe angazhimin e tij gjatë kohës së tij si trajner i ekipit të parë.

Ai u zyrtarizua ditën e djeshme dhe ka filluar që sot nga puna.