Valencia CF ka arritur një marrëveshje me RB Leipzig për nënshkrimin e Ilaix Moriba (2003), një mesfushor i lindur në Guinea.

Mesfushori arrin në huazim falas deri në fund të sezonit pa të drejtë blerjeje dhe do të fillojë punën nën drejtimin e trajnerit José Bordalás këtë të dielë.

I diplomuar në akademinë e të rinjve të FC Barcelona, ​​Ilaix Moriba është identifikuar si një nga lojtarët më premtues në nivel ndërkombëtar pasi u ble nga Leipzig në korrik 2021 për 16 milionë euro.

Ai mbërrin duke qenë një nga sensacionet e Kupës së Kombeve Afrikane, ku u shpall lojtari më i mirë i ri në fazën e grupeve.

“Doja të vija këtu dhe falënderoj klubin për gjithçka që ka bërë.  Dua të falënderoj presidentin dhe të gjithë ata që kanë bërë të mundur që unë të vij këtu. Unë thjesht dua të jap gjithçka në fushë.  Sa herë që luaj, përpiqem të bëj më të mirën që mundem.  Mundohem të bëj më të mirën për ekipin sa herë që luaj dhe t’i jap trajnerit atë që i nevojitet.  Ne do të përpiqemi t’i bëjmë tifozët të lumtur dhe ta vendosim Valencia CF aty ku klubi meriton të jetë. Unë vij këtu me moralin e lartë.  Unë munda të debutoja në Kupën e Kombeve Afrikane me vendin tim.  Ishte diçka që e doja.  Jam shumë i lumtur dhe i motivuar që të vazhdoj të luaj këtu dhe të tregoj vlerën time. Sa herë që luaj, përpiqem të jap gjithçka që kam.  Gjithmonë më pëlqen të konkurroj dhe nuk më pëlqen të humbas.  Unë identifikohem me filozofinë e klubit.  Jam i lumtur që trajneri do të jetë në gjendje të më ndihmojë në çfarëdo mënyre që mundet.  Do të përpiqem të mësoj gjithçka që mundem prej tij.”, – deklaroi Moriba për VCF Media.

Mesfushori do të mbajë fanellën me numrin 23.