Valencia CF ka arritur një marrëveshje me klubin portugez Vitória SC për nënshkrimin e André Almeida (2000) për 7.5 milionë euro.

Mesfushori qendror portugez bashkohet me kontratë deri më 30 qershor 2028.

Almeida u ngjit në radhët e Vitória SC dhe në vitin 2019 kaloi në ekipin e parë të klubit portugez.  Ai gjithashtu ka luajtur nga Portugalia deri në nivelin U-21.

Pavarësisht moshës së tij të re, ai ka luajtur tashmë më shumë se 70 ndeshje në Primeira Liga.  Këtë sezon ai ka qenë titullar për Vitória SC në të tre ndeshjet e luajtura në ligë dhe ka dhënë dy asistime.

Almeida është një mesfushor i gjithanshëm, i zoti, i cili mund të zërë disa pozicione dhe konsiderohet si një nga lojtarët me më shumë potencial në Portugali.  Ai mbërrin në Mestalla për të përforcuar mesfushën e Valencias CF dhe për të forcuar identitetin e ekipit.