Melbourne City FC ka kënaqësinë të njoftojë se ndërkombëtari kosovar Valon Berisha do t’i bashkohet Melbourne Cityt në formë huazimi nga klubi i Ligue 1 Stade de Reims për sezonin 2022/23 të Ligës A për meshkuj, me kusht që të miratohet viza.

Mesfushori 29-vjeçar sjell me vete një përvojë të madhe, pasi ka kaluar dy sezonet e fundit në Reims në nivelin më të lartë të Francës, pas qëndrimeve në Bundesligën e Gjermanisë me Fortuna Dusseldorf dhe Serinë A të Italisë me Lazio.

Futbollisti ka lindur në Malmo në 7 shkurt 1993 por luan për përfaqësuesen e Kosovës me të cilën ka 35 ndeshje dhe ka shënuar 4 gola.

Berisha erdhi në formacionin e të rinjve të Norvegjisë nga U15-at dhe u përball 20 herë në nivel të lartë pasi bëri debutimin e tij ndërkombëtar në 2012.

Në vitin 2016, mesfushori e kaloi besnikërinë e tij ndërkombëtare në vendin e prindërve të tij, Kosovën, ku që atëherë ka luajtur 35 ndeshje.

Në fillim të karrierës së tij, Berisha bëri emër në klubin austriak FC Red Bull Salzburg, duke u paraqitur 233 herë në të gjitha garat, ndërsa shënoi 45 herë dhe dha 65 asistime.

Ardhja e tij në Melburn forcon më tej skuadrën e Patrick Kisnorbo-s përpara sezonit të ri të A-League për meshkuj, ndersa ai synon një kampionat të tretë radhazi fitues të argjendit.

Drejtori i Futbollit të Melbourne City FC, Michael Petrillo, tha se sigurimi i një lojtari të cilësisë së Berishës ishte një nxitje e madhe përpara sezonit të ri:

“Ne jemi të ngazëllyer për të sjellë Valon në Melbourne City, ai është vetëm 29 vjeç dhe bashkohet drejtpërdrejt nga një nga ligat më të forta në futbollin botëror. Loja e tij përshtatet me atë që ne kemi nevojë nga lojtarët tanë kryesorë të mesfushës. Ai luan me agresivitet dhe intensitet si brenda dhe jashtë posedimit dhe ka aftësi mbresëlënëse teknike. Ai është lloji i lojtarit që krijon raste dhe është gjithashtu shumë i aftë të shënojë vetë. Më e rëndësishmja, ai ka një mentalitet dhe aplikim të madh në lojë dhe është një fitues i provuar me pesë tituj të Bundesligës austriake dhe katër Kupa të Austrisë me RB Salzburg.”

Valon Berisha tha se ishte i emocionuar nga mundësia në Melburn dhe mezi priste t’i bashkohej klubit më të suksesshëm të sezoneve të fundit:

“Jam shumë i emocionuar që jam këtu në Melburn me një skuadër që ka qenë kaq e suksesshme në fushë gjatë viteve të fundit, dhe do të bëj çmos për ta ndihmuar skuadrën të fitojë më shumë fitime këtë sezon. Është një sfidë e re për mua dhe mezi pres të filloj. Lojtarët dhe trajnerët kanë qenë fantastikë që kur erdha unë dhe jam i emocionuar të takoj tifozët e Cityt në ndeshjen tonë të parë. Berisha do të veshë fanellën me numrin 14 dhe po përpiqet të shkojë për hapjen e sezonit të Cityt, një revansh i Grand Final kundër Western United në AAMI Park të premten më 7 tetor.”