Venezia FC ka njoftuar blerjen e mesfushorit francez Michaël Cuisance nga FC Bayern München për 5 milionë euro.

Ai ka nënshkruar kontratë deri më 30 Qershor 2025 me klubin italian

I lindur në Strasburg16 Gusht 1999, Cuisance kaloi nëpër ekipet e të rinjve në RC Strasbourg, SC Schiltigheim dhe AS Nancy, përpara se të transferohej në skuadrën e Bundesligës, Borussia Mönchengladbach në moshën 17-vjeçare.

Në 2017-18, Cuisance u bë lojtari më i ri i Gladbach që nisi një ndeshje të Bundesligës, dhe ai do të vazhdonte të bënte gjithsej 24 paraqitje në ligë (9 startues), me paraqitjet e tij që i dhanë atij çmimin Lojtari i Sezonit nga tifozët.  Ndonëse Cuisance do të shfaqej më pak sezonin tjetër, duke bërë 11 paraqitje në ligë (1 startues), kampionët në fuqi të Bundesligës, Bayern München, ishin mjaftueshëm të bindur për ta marrë atë në Gusht 2019.

Në sezonin e tij debutues në Bayern, Cuisance bëri 10 paraqitje në vend (3 startues), me një gol mahnitës kundër Wolfsburgut në raundin e fundit të ligës, pasi gjigantët bavarez fituan Bundesligën, Kupën e Gjermanisë dhe Ligën e Kampionëve UEFA në një ecuri historike të fitimit të trefishtë.

Sezonin tjetër, Bayern huazoi Cuisancen te Olympique de Marseille, ku ai do të bënte 23 paraqitje (11 startues ) me dy gola në Ligue 1 së bashku me gjashtë paraqitje (dy fillime) në UEFA Champions League.

Në sezonin në vazhdim 2021-22 Cuisance kishte bërë 2 paraqitje si zëvendësues me Bayernin, një në Bundesligë dhe 1 në Kupën e Gjermanisë.

Në arenën ndërkombëtare, Cuisance përfaqësoi Francën nga nivelet U-16 deri në U-20, me 46 ndeshje gjithsej për të rinjtë, duke përfshirë 4 paraqitje me 2 gola  në Kupën e Botës FIFA U-20 2019.