Venezia ka përfunduar nënshkrimin e mesfushorit të Shteteve të Bashkuara Gianluca Busio (2002) nga Sporting Kansas City për 6 milionë euro.

Busio, 19 vjeç, fitoi trofeun e tij të parë me përfaqësuesen e SHBA të Kupës së Artë CONCACAF të muajit të kaluar dhe u paraqit në çdo ndeshje ndërsa ata vazhduan të ngrinin trofeun për herë të shtatë.

Futbollisti i lindur në SHBA por që ka edhe pasaportë italiane ka firmosur deri në 30 qershor 2024 me ekipin e Serie A.