Gianluca Frabotta do të veshë fanellën e Hellas Verona sezonin e ardhshëm. Në fakt, kalimi i lojtarit te skuadra verdheblu është zyrtar, në huazim njëvjeçar, deri më 30 qershor 2022.

Mbrojtësi i majtë, i lindur në 1999, ka qenë me Juventusin për dy vjet.

Ai mbërriti në Torino në vitin 2019, ai së pari jetoi përvojën në projektin nën 23 vjeç, duke fituar Kupën e Italisë në Serie C, pastaj bashkohet me Ekipin e Parë, me të cilin bën debutimin e tij në ditën e fundit të kampionatit 2019/2020.

Palmaresi me të cilin Gianluca përshëndet Juventusin numëron edhe një Scudetto, një Superkupë Italiane dhe një Kupë Italiane.

Në Kupën e Italisë ai shënoi goli i kundër SPAL, i pari i tij në Ekipin e Parë të Juventusit.