Mbrojtësi belg është bashkuar me ekipin portugeze në një marrëveshje tre vjeçare pas lëshimit të tij nga klubi i Premier League këtë verë

Jan Vertonghen (1987) i është bashkuar Benfikës në një transferim të lirë pasi kontrata e tij përfundoi në Tottenham.

Qendërmbrojtësi i Belgjikës ka shkruar një marrëveshje 3-vjeçare me gjigandët portugezë, me një kontratë që do ta shikojë deri në vitin 2023.

Vertonghen, i cili zhvendoset në Lisbonë së bashku me sulmuesin brazilian Everton dhe ish-sulmuesin e Freiburgut, Luca Waldschmidt dhe do të luajë nën menaxherin e Jorge Jesus në sezonin 2020-2021 dhe do të veshë numrin 5 ashtu siç bëri kur ishte duke luajtur në veri të Londrës.