Një javë pas nënshkrimit të mbrojtësit të majtë Rogerio, VfL Wolfsburg ka forcuar sërish mbrojtjen e tyre. Joakim Maehle (1997) vjen nga Atalanta Bergamo nga Seria A italiane për 13 milionë euro.

Mbrojtësi i majtë danez që ka nënshkruar kontratë me Wolves deri më 30 qershor 2027 do të mbajë fanellën me numrin 21 për bardheblutë.

“Ne jemi shumë të kënaqur që Joakim ka vendosur të bashkohet me VfL Wolfsburg. Ai është një lojtar me shumë eksperiencë që mund të zërë si në anën e djathtë ashtu edhe në të majtë të vijës së pasme. Cilësia dhe përvoja e tij do ta ndihmojnë ekipin dhe jam i sigurt se do ta shijojmë atë në të ardhmen”, -tha drejtori sportiv i VfL, Sebastian Schindzielorz.

Joakim Maehle është nënshkrimi i gjashtë i VfL-së në verë pas Cedric Zesiger, Moritz Jenz, Vaclav Cerny, Tiago Tomas dhe Rogerio. Ai u trajnua në Danimarkë në Aalborg BK dhe përfundoi në KRC Genk në Bergamo me një ndalesë në Belgjikë. Nën trajnerin Gian Piero Gasperini, Maehle u vendos për klubin e Serisë A dhe luajti gjithsej 96 ndeshje konkurruese (gjashtë gola, shtatë asistime). Bashkëatdhetari i sulmuesit të VfL-së, Jonas Wind, ka bërë 37 paraqitje për kombëtaren daneze (nëntë gola, gjashtë asistime).

“Për mua, kalimi në Wolfsburg në Bundesligë është një sfidë që mezi po e pres. Vitet e fundit kam qenë në gjendje të fitoj një sasi të jashtëzakonshme eksperience në nivelin më të lartë në Serie A. Tani dua të dëshmoj veten në Bundesligë dhe do të bëj gjithçka që të gjej sa më shpejt këmbët në mjedisin tim të ri”, – tha Maehle.