Qendërmbrojtësi italian Matteo Gabbia (1999) tani është një I verdhë! Mbrojtësi 23-vjeçar italian i bashkohet Villarreal CF në formë huazimi falas nga AC Milan për sezonin 2023-2024 për të sjellë freski dhe shkëlqim në mbrojtjen e Nëndetëses.

Lojtari i lindur në Lombardi iu bashkua ekipit të parë të Milanit pasi kaloi në radhët e të rinjve te kuqezinjtë. Pasi bëri debutimin e tij në 2017 në një ndeshje të Ligës së Evropës, ai shkoi në huazim te skuadra e Serie C AS Lucchese në 2018, përpara se të kthehej në San Siro.

Në moshën 23-vjeçare, Gabbia është përballur me kombëtaren italiane në të gjitha nivelet e të rinjve, nga U15 deri në U21, për të cilat luajti shtatë ndeshje, dy prej tyre në Kampionatin Evropian. Në Serie A, ai ka bërë gjithsej 37 paraqitje, duke grumbulluar 2384 minuta kohë në ligën e futbollit italian.