West Ham United është i kënaqur të njoftojë nënshkrimin rekord të klubit të brazilianit Lucas Paquetá (1997) nga  Olympique Lyonnais për 43 milionë euro plus bonuse që mund ta cojë deri tarifën deri në 60 milionë euro në total.

Mesfushori sulmues, i cili festoi ditëlindjen e tij të 25-të të shtunën, i është bashkuar Hammers në një marrëveshje pesëvjeçare deri më 30 qershor 2027 me një opsion njëvjeçar tjetër.

Një talent i jashtëzakonshëm i aftë për të luajtur si Nr 10 ose Nr 8, Paquetá ka luajtur 33 ndeshje me Brazilin duke shënuar 7 gola, ka fituar Copa América në 2019 dhe ka luajtur për Flamengon në qytetin e tij të lindjes, Rio de Janeiro, klubin italian AC Milan dhe Lyon.

I bekuar me aftësi të shkëlqyera teknike, kreativitet, një gamë të mprehtë të pasimeve dhe një gatishmëri për të punuar shumë për ekipin e tij në mbrojtje, Paquetá po shijon mundësinë për të sjellë talentet e tij të konsiderueshme në stadiumin e Londrës.

“Jam jashtëzakonisht i lumtur që jam këtu.  Shpresoj të jetë fillimi i një udhëtimi të këndshëm.  Shpresoj që koha ime këtu të jetë e suksesshme. Sezonin e kaluar, West Ham pati një sezon shumë të mirë dhe shpresoj që ata të vazhdojnë të shijojnë gjithnjë e më shumë sezone të mira në kohën time në klub. Jam i ngazëllyer që do të vesh fanellën e West Ham dhe do t’u tregoj tifozëve se çfarë mund të bëj, për të ndihmuar bashkëlojtarët e mi dhe klubin.” , – tha amerikano-jugori, i cili do të veshë fanellën nr 11 në ClaretBlue.

Trajneri David Moyes përshëndeti cilësitë e gjithanshme të Paquetá-s dhe ardhjen e tij si një deklaratë e qëllimit të Klubit për të ruajtur pozicionin si një sfidues i rregullt për kualifikimin evropian.

“Jam i kënaqur të mirëpres Lucas në West Ham. Ai është një lojtar që e kam admiruar nga larg për një kohë shumë të gjatë dhe sigurisht, ne e pamë atë nga afër në sezonin e kaluar në Europa League. Ai është një futbollist shumë i talentuar dhe përderisa do t’i duhet kohë për t’u përshtatur në Premier League, ne jemi të ngazëllyer për të shtuar një tjetër ndërkombëtar të dëshmuar në skuadrën tonë”. , – tha Moyes, i cili e bëri Paquetá nënshkrimin e tij të tetë të verës, pas Gianluca Scamacca, Nayef Aguerd, Emerson Palmieri, Maxwel Cornet, Thilo Kehrer, Alphonse Areola dhe Flynn Downes.

I lindur Lucas Tolentino Coelho de Lima në gusht 1997, ardhja më e re e West Ham e merr emrin e tij nga vendlindja e tij në ishullin Paquetá, një idil pa makina që ndodhet në Gjirin Guanabara të Rios.

Paquetá iu bashkua klubit të Flamengos të qytetit në moshën 8-vjeçare, u promovua në skuadrën e parë dhe fitoi titullin e Ligës Shtetërore të Rio de Zhaneiros në moshën 18-vjeçare, bëri debutimin e tij në Serinë A të Brazilit dhe shënoi në finalen e Kupës së Brazilit në moshën 19-vjeçare dhe fitoi  Bola de Prato i është dhënë lojtarit më të mirë të Serie A në moshën 20-vjeçare.

Një talent i jashtëzakonshëm, Paquetá u lakmua nga shumë prej klubeve kryesore të Evropës dhe bëri lëvizjen e tij përtej Oqeanit Atlantik në janar 2019, kur ai iu bashkua AC Milan dhe bëri 44 paraqitje përgjatë 18 muajve në Itali.

Pasi e ndihmoi Brazilin të fitonte Kupën e Amerikës në terrenin shtëpiak në vitin 2019, Paquetá u transferua në Lyon në shtator 2020 dhe u vendos shpejt si një interpretues i spikatur në Ligue 1, duke u emëruar në Skuadrën e Vitit 2020/21.

Një tjetër fushatë mbresëlënëse në 2021/22 pasoi dhe Paquetá i bashkohet Hammers pasi kontribuoi me 35 gola direkt – 21 gola dhe 14 asistime – në 80 paraqitje gjatë dy sezoneve në Francë.

Ai është bërë gjithashtu një përzgjedhës automatik për Brazilin, duke u paraqitur gjashtë herë kur vendi i tij arriti në finalen e Copa América 2021, më pas duke filluar dhjetë nga njëmbëdhjetë ndeshjet e fundit të Little Canaries kualifikuese për Kupën e Botës FIFA, ndërsa siguruan kalimin në Katar.