West Ham United është i kënaqur të njoftojë nënshkrimin e sulmuesit të Danny Ings (1992).

Ings i është bashkuar Hammers nga Aston Villa për një tarifë prej 10 milionë stërlina (12 milionë euro) dhe ka firmosur një kontratë deri në 30 qershor 2025.

Sulmuesi do të veshë fanellën me numrin 18.

30-vjeçari, i cili do t’i shtojë thellësi dhe cilësi skuadrës së Irons, po shijon mundësinë për të luajtur për klubin.

“Jam shumë i emocionuar që do t’i bashkohem West Ham United. Është e rëndësishme që të vendosem sa më shpejt që të mundem dhe të bëj gjërat e rëndësishme në fushë për West Ham. Ne kemi disa ndeshje masive përpara nesh dhe unë kam ardhur këtu për të provuar të shënoj sa më shumë gola që të mundem për të ndihmuar ekipin të marrë disa rezultate pozitive.

Mezi pres me të vërtetë të filloj. Unë kam ardhur këtu për të provuar të shënoj sa më shumë gola që të mundem për të ndihmuar ekipin të marrë disa rezultate pozitive.” , – deklaroi Ings

Trajneri David Moyes mezi pret të shohë sulmuesin me përvojë të bashkohet me skuadrën e tij dhe të forcojë opsionet e tij sulmuese.

Jam shumë i kënaqur të shtoj Danny në skuadër. Ai është një golashënues i dëshmuar i Premier League dhe do të shtojë konkurrencë të madhe për vendet në të tretin sulmues. Ne mezi presim ta integrojmë atë në grup, pasi kalojmë në një periudhë të ngarkuar të sezonit tonë.” , – shtoi trajneri Moyes.

Ings, i cili ka 68 gola në Premierligë në 188 paraqitje në ligën e parë, shënoi me një normë mbresëlënëse më të mirë se një në tre për Burnley-n, Liverpool-in, Southampton-in dhe Aston Villa-n, me një sezon më të mirë prej 22 për Saints.  në 2019/20.

Sulmuesi punëtor i lindur në Winchester ka shënuar rregullisht kudo që ka luajtur, duke regjistruar afro 125 gola në karrierë dhe duke goditur rrjetën për Anglinë në një fitore miqësore ndaj Uellsit në Wembley në tetor 2020.

Një lojtar efikas dhe inteligjent me aftësi mbresëlënëse teknike, shkalla e punës dhe vendosmëria e Ings-it nënkuptojnë se ai gjithashtu shkëlqen në rifitimin e topit në të tretën e fundit dhe vrapimin me topin në këmbët e tij.

I rritur në fshatin Netley në Southampton Water, Ings e filloi karrierën e tij me AFC Bournemouth aty pranë.  Një periudhë e frytshme në Burnley çoi në promovimin në Premier League, një transferim në Liverpool dhe një debutim për të moshuarit në Angli në një ndeshje kualifikuese për Kampionatin Evropian të UEFA-s kundër Lituanisë në 2015.

Ings iu bashkua Southampton-it në vitin 2018 dhe prodhoi tre sezone pjellore në bregun jugor, duke shënuar 46 gola në saktësisht 100 paraqitje për Saints në tre sezone, përfshirë 41 në Premier League.  Ai shtoi dy ndeshje të tjera të Anglisë kundër Islandës dhe Uellsit në 2020.

Ai i bashkohet Hammers si golashënuesi kryesor i Aston Villa këtë sezon me 7 gola.

Të gjithë në West Ham United dëshirojnë të mirëpresin Danny dhe familjen e tij në lindje të Londrës dhe t’i urojnë atij më të mirën për karrierën e tij në Claret dhe Blue.