West Ham United është i kënaqur të njoftojë nënshkrimin e mbrojtësit qendërgjerman Thilo Kehrer (1996).

Qendërmbrojtësi vjen nga kampioni francez Paris Saint-Germain për 12 milionë euro dhe ka firmosur një kontratë katërvjeçare me një opsion dy-vjeçar me West Ham.

Tri herë fitues i Ligue 1, finalist i UEFA Champions League dhe një titullar i rregullt gjatë fushatës eliminatoreve të Gjermanisë për Kupën e Botës 2022, Kehrer është një fitues i provuar që do t’i shtojë përvojën ndërkombëtare dhe evropiane skuadrës së David Moyes.

Jam shumë i emocionuar për të nënshkruar për West Ham United. Kjo është liga më e mirë në botë dhe unë jam i emocionuar që do të vij të luaj në Premier League. Kam biseduar me menaxherin dhe ai më tha se si e sheh mua duke u përshtatur në klub.  Objektivi im më i madh tani është të futem në ekip, të integrohem brenda grupit dhe të kënaqem duke luajtur për West Ham”. , – tha Kehrer, i cili do të veshë fanellën numrin 24.

Kehrer bëhet nënshkrimi i gjashtë i verës së çekiçëve pas qendërmbrojtësit maroken Nayef Aguerd, portierit francez Alphonse Areola, qendërsulmuesit italian Gianluca Scamacca, anësorit të Bregut të Fildishtë Maxwel Cornet dhe mesfushorit Flynn Downes.

Asnjë lojtar nuk ka bërë më shumë paraqitje apo ka luajtur më shumë minuta nën menaxherin e Gjermanisë, Hansi Flick, që kur ai mori drejtimin e ekipit kombëtar në maj të vitit të kaluar.

Menaxheri Moyes tha se gjermani i përshtatet llojit të lojtarit që ai e sheh si të ardhmen e West Ham United – i ri, i talentuar, i shtyrë dhe me vitet e pikut të karrierës përpara tij.

Jam shumë i kënaqur që mirëpres Thilo në West Ham United. Ai është një lojtar i talentuar, i cili mund të luajë në një disa pozicione mbrojtëse, duke shtuar forcë dhe thellësi në opsionet tona aktuale.”, – tha Moyes.

I lindur në qytetin e Tübingen në Gjermaninë jugperëndimore nga një baba gjerman dhe nënë burundiane, Kehrer luajti për klubet lokale TSG Tübingen dhe SSV Reutlingen përpara se të bashkohej me klubin e Bundesligës VfB Stuttgart në moshën 14 vjeçare.

Dy vjet më vonë, ai u transferua në veri te Schalke 04  , ku ai ishte kapiten i klubit në Kampionatin Gjerman U19 në 2015.

Kryesisht një qendërmbrojtës, Kehrer është gjithashtu rehat në pozicionin e krahut të djathë dhe madje ka luajtur rregullisht si një mesfushor si i ri, duke bërë debutimin e tij në Bundesligë për Schalken në atë pozicion si zëvendësues 19-vjeçar kundër Wolfsburgut në  shkurt 2016.

Në moshën 20-vjeçare, mbrojtësi u vendos në ekipin e parë të Schalkes në 2016/17, shënoi golin e tij të parë në Bundesligë kundër Borussia Dortmundit dhe u shfaq tetë herë kur klubi arriti në çerekfinalet e UEFA Europa League, më pas fitoi Kampionatin Evropian U21 UEFA me Gjermaninë në  verën e vitit 2017.

Pasi bëri 33 paraqitje për Schalken dhe ra në sy të disa prej klubeve më të mëdha të Evropës në sezonin 2017/18, Kehrer iu bashkua Paris Saint-Germain për një tarifë prej 33 milionë stërlina në gusht 2018, më pas bëri debutimin e tij për të moshuarit në Gjermani në një miqësore ndërkombëtare me Perunë në vijim.

Që kur u transferua në kryeqytetin francez, Kehrer ka bërë 128 paraqitje në katër sezone, ka fituar tre tituj të Ligue 1 dhe ka qenë titullar në fitoret e PSG-së në finalet e Kupës së Francës 2020 dhe 2021 dhe humbjen në finalen e Ligës së Kampionëve UEFA 2020 nga Bayern Munich.

Për Gjermaninë, mbrojtësi ka qenë një titullar i rregullt gjatë 12 muajve të fundit, duke ndihmuar vendin e tij të kualifikohet në finalet e Kupës së Botës në Katar dhe të bëjë një fillim të pamposhtur në fushatën e tyre në UEFA Nations League.