West Ham United është i kënaqur të njoftojë nënshkrimin e mbrojtësit të majtë Emerson Palmieri (1994).

Futbollisti i lindur në Brazil, por që luan për përfaqësuesen e Italisë  i është bashkuar Hammers në një kontratë katërvjeçare me një opsion një-vjeçar për një tarifë 11 milionë stërlina (13 milionë euro) nga klubi tjetër i Premierligës, Chelsea.

Një mbrojtës i shpejtë dhe teknikisht i aftë i majtë ose mbrojtës i majtë, i njohur për qëndrueshmërinë dhe cilësitë e tij sulmuese, Emerson ka fituar Kampionatin Evropian të UEFA-s, UEFA Champions League dhe UEFA Europa League gjatë një karriere të shkëlqyer.

I lindur në 3 gusht 1994Santos, Brazil, Emerson u transferua në futbollin italian në vitin 2014, iu dha nënshtetësia italiane dhe ndërroi besnikërinë ndërkombëtare tre vjet më vonë, dhe që atëherë ka fituar 27 paraqitje, duke përfshirë një fillim në fitoren finale të Italisë në Euro 2020 ndaj Anglisë në Wembley një vit më parë.

Emerson, i cili bëhet nënshkrimi i shtatë i ri që i bashkohet skuadrës së David Moyes këtë verë.

Ai mezi pret të veshë Claret dhe Blue të West Ham dhe të vazhdojë karrierën e tij në Londrën lindore.

“Jam shumë i lumtur që jam këtu dhe që arrij këtu. Është një sfidë e madhe për mua, është një ekip i madh, kështu që jam shumë i lumtur që jam këtu dhe jam gati. Personalisht, që nga dita e parë që erdha këtu në Angli, gjithmonë kam parë klubet e mëdha dhe gjithmonë kam shikuar ndeshjet e mëdha dhe kam ditur historinë e West Hamit.  Historia është kaq, kaq e madhe për këtë skuadër dhe kështu kur e dija për interesin me siguri thashë ‘Po, le të shkojmë, dua të shkoj atje’ dhe tani jam këtu! Mezi pres të filloj me fanellën e West Hamit.” , – tha Emerson, i cili do të veshë fanellën me numrin 33.

Trajneri Moyes shprehu lumturinë e tij për shtimin e përvojës më të dëshmuar të Premier League, evropiane dhe ndërkombëtare në skuadrën e tij, e cila do të garojë në katër fronte këtë sezon.

“Ne jemi shumë të kënaqur që mirëpresim Emerson në West Ham United. Ai është një lojtar me përvojë të mirë, i cili ka gëzuar suksese të mëdha si në nivel klubi ashtu edhe ndërkombëtar në vitet e fundit. Ai do të na japë konkurrencë të fortë në zonat mbrojtëse dhe sjell një mentalitet fitues që ne po kërkojmë ta ndërtojmë këtu në West Ham.  Ne mezi presim të punojmë me Emerson dhe i urojmë atij gjithë të mirat në karrierën e tij me ne.” , – tha Moyes.

I lindur në Santos në shtetin São Paulo të Brazilit në 3 gusht 1994, Emerson e kaloi karrierën e tij të të rinjve në Akademinë Santos dhe bëri debutimin e tij të parë me ekipin në prill 2011 në Campeonato Paulista, përpara se të bënte fillimin e tij të parë në janar 2012.

Pas tre vitesh me klubin e tij të fëmijërisë, Emerson iu bashkua Palermos në Serie A italiane në një huazim një sezon, duke bërë nëntë paraqitje në ligë.  Përpjekjet e tij e bindën AS Roma të bënte një lëvizje për mbrojtësin, i cili do të kalonte te I Giallorossi, fillimisht në formë huazimi, për sezonin 2015/16.

Pas zgjatjes së huazimit të tij për një sezon të dytë, Roma do ta blinte Emerson menjëherë në dhjetor 2016 dhe ai e ndihmoi klubin të përfundonte i dyti në Serie A dhe të arrinte në raundin e 16-të të Ligës së Evropës.

Pasi u bë shtetas italian, Emerson iu bashkua Chelseas në janar 2018, duke bërë debutimin e tij në një fitore të raundit të pestë të FA Cup ndaj Hull City të Jarrod Bowen në Stamford Bridge dhe vazhdoi të fitonte kompeticionin.

Emerson realizoi gjithsej 71 paraqitje për Blutë, duke përfshirë fitoren në finalen e Ligës së Evropës 2019 ndaj Arsenalit dhe ishte pjesë e skuadrës për fitoren finale të Ligës së Kampionëve 2021 ndaj Manchester Cityt.

Mbrojtësi i krahut iu bashkua Lyonit në formë huazimi për sezonin 2021/22 dhe u paraqit 36 ​​herë në të gjitha garat, duke përfshirë fillimet në të dyja ndeshjet e ndeshjes çerekfinale të Europa League me West Ham.

Në nivel ndërkombëtar, Emerson fitoi Kampionatin U17 të Amerikës së Jugut 2011 me Brazilin përpara se të kalonte në Itali dhe të bënte debutimin e tij për të moshuarit kundër Portugalisë në shtator 2018.

Që atëherë, ai është paraqitur rregullisht nën drejtimin e Roberto Mancinit, duke filluar fitoret ndaj Uellsit, Spanjës dhe Anglisë në Euro 2020.