West Ham United më në fund jep një goditje. Pas shitjes së Declan Rice, klubi londinez ka nënshkruar me meafushorin Edson Alvarez.

Meksikani, i lindur në vitin 1997, largohet nga Ajax për 38 milionë euro dhe nënshkruan kontratë deri më 30 qershor 2028. Ai do të mbajë fanellën me numrin 19.

“Një mesfushor i fortë dhe i gjithanshëm, Álvarez bëri lëvizjen në futbollin anglez nga Ajax, ku fitoi dy tituj të Eredivisie, dhe më pak se një muaj pasi fitoi Kupën e Artë të tij të dytë CONCACAF me Meksikën.” , – shkruhej në njoftimin për shtyp:

“Jam shumë i lumtur dhe shumë krenar që jam këtu. Të jesh këtu në Londër dhe të shohësh stadiumin e Londrës është fantastike. Mezi pres të luaj këtu para tifozëve të West Ham. Është një moment jashtëzakonisht i rëndësishëm për mua dhe për karrierën time. Të bashkohesh me një klub si West Ham është një ëndërr për mua dhe familjen time. Premier League është një ligë speciale, liga më e mirë në botë dhe mendoj se stili im do të përshtatet në mënyrë të përkryer. Tani kam një përgjegjësi ndaj West Hamit dhe familjes West Ham dhe absolutisht do të jap gjithçka për fanellën.” , – tha Álvarez, i cili flet rrjedhshëm anglisht pasi mësoi gjuhën gjatë qëndrimit të tij katërvjeçar në Amsterdam.

Trajneri David Moyes komentoi:
Ne jemi vërtet të kënaqur që shtojmë Edson në skuadrën tonë. Zona e mesfushës ishte ajo që donim ta forconim veçanërisht këtë verë. Ai është një lojtar ndërkombëtar me përvojë, që ka pasur sukses të madh si me klubin ashtu edhe me kombëtaren gjatë karrierës së tij. Jemi të emocionuar që e mirëpresim në West Ham”.