West Ham United është i kënaqur të njoftojë nënshkrimin e anglezit James Ward-Prowse (1994).

Mesfushori qendor i është bashkuar West Ham nga Southampton për një tarifë 30 milionë stërlina (34.8 milionë euro) dhe ka firmosur një kontratë deri në 30 qershor 2027.

Ward-Prowse, i cili do të veshë fanellën nr 7, është i njohur për paraqitjen e tij të jashtëzakonshme nga grupet dhe lojën e hapur, pasimet, gjuajtjet, karakterin dhe cilësitë e lidershipit.

Me 343 paraqitje në Premier League për Saints dhe një para-sezon të plotë nën rripin e tij, ai arrin në formë dhe gati për të luajtur dhe mund të bëjë debutimin e tij në ndeshjen e së dielës në Premier League me Chelsean në stadiumin e Londrës.

“Kam dëshirë të jem këtu te West Ham United. Është mirë të jesh këtu dhe mezi pres të vazhdoj.
Nga pamja e jashtme, ky është një klub që ka ardhur në rritje për disa vite tani dhe pas suksesit në Ligën e Konferencave të UEFA Europa vitin e kaluar, ju mund të ndjeni se ka një vrull të vërtetë rreth këtij klubi. Është e mrekullueshme të jesh pjesë e saj dhe mezi pres të luaj rolin tim në lojërat e ardhshme.
Kur mendoj për lojën time, ajo bazohet në punën e palodhur, shartimin dhe dhënien e 100 për qind. West Ham United ka qenë gjithmonë një klub që e ka mishëruar këtë. Këtë mund ta ndjeni nga tifozët dhe mund ta shihni te lojtarët që janë këtu dhe djemtë që kanë ardhur nga Akademia gjithashtu.
Ndjehem sikur do të përshtatem drejtpërdrejt dhe mund të premtoj se do të jap gjithçka për këtë klub futbolli në kohën time këtu.” , – tha Ward-Prowse, i cili është nënshkrimi i dytë i verës i West Ham pas mesfushorit të Meksikës, Edson Álvarez.

Menaxheri David Moyes mirëpriti reprezentuesin e Anglisë me njëmbëdhjetë ndeshje dhe mezi pret të prezantojë në skuadrën e tij një lojtar me përvojë me origjinë të provuar në Premier League.

“Jam i kënaqur që sjell një lojtar të cilësisë dhe përvojës së James në West Ham United. Ai ka performuar në një nivel shumë të lartë në Premier League gjatë dekadës së fundit, duke prodhuar vazhdimisht numra të mirë sezon pas sezoni.
Cilësitë e tij drejtuese janë padyshim një tjetër plus i madh për ne – ai do të jetë një zë i madh për ne, dikush që e shtyn skuadrën nga mesi i fushës.
Ne jemi të ngazëllyer për ta ngritur atë dhe për të funksionuar, për atë që do të jetë një tjetër sezon i ngarkuar si në frontin vendas ashtu edhe në atë evropian.” , tha trajneri Moyes.

I lindur në Portsmouth në Hampshire në nëntor 1994, Ward-Prowse iu bashkua Southampton-it në moshën tetë vjeç dhe bëri debutimin e tij në ekipin e parë për Saints në vetëm 16 vjeç e njëmbëdhjetë muaj. Në moshën 17-vjeçare, ai shënoi golin e tij të parë për të moshuarit, fitoi promovimin, nënshkroi kontratën e tij të parë profesionale dhe u përkul në Premier League.

Gjatë dekadës së fundit, Ward-Prowse ka qenë një nga emrat e parë në skuadrën e Southampton nën tetë trajnerë të ndryshëm, të cilët janë mbështetur në qëndrueshmërinë dhe aftësinë e tij për të krijuar dhe shënuar gola.

Në 410 paraqitje në të gjitha garat, mesfushori shënoi 55 herë dhe siguroi 54 asistime, duke fituar një reputacion si lojtari më i mirë i grupeve në Premier League, me aftësinë e tij për të dhënë topa me ritëm dhe saktësi duke shkaktuar probleme edhe për më të fortët. mbrojtjet e opozitës.

Ai filloi me Southampton në finalen e Kupës EFL 2017 kundër Manchester United dhe u emërua Lojtari i Vitit i Southampton-it në secilin nga dy sezonet e mëparshme. Aftësitë e Ward-Prowse e kanë parë atë të fitojë të paktën një ndeshje të Anglisë në secilin prej 14 viteve të fundit, nga U-17 deri tek ekipi i të moshuarve, për të cilët ai bëri debutimin e tij kundër Gjermanisë nën drejtimin e Gareth Southgate në 2017. Ai ka shënuar dy herë për vendi i tij, si në kualifikimet e Kupës së Botës FIFA 2022, ashtu edhe Anglia kanë fituar nëntë nga njëmbëdhjetë ndeshjet në të cilat ai ka luajtur.