Arsenali ka konfirmuar zyrtarisht transferimin e sulmuesit anësor, Willian (1988).

Braziliani luajti për shumë vite në Ligën Premier me Chelsean, ku fitoi edhe shumë trofe vendor dhe evropian, por vendosi këtë verë të mos rinovojë me Blutë dhe ka nënshkruar me rivalët lokalë të Chelseas, Arsenalin.

Është vet klubi nga Emirates që ka konfirmuar marrëveshjen me Willianin, i cili është prezantuar sot (e premte).

Klub i ri. Ngjyra të reja. Fillime te reja. Mirësevini te Arsenali, Willian. Përfaqësuesi brazilian ka nënshkruar një marrëveshje 3-vjeçare për t’u bashkuar me ne përpara sezonit 2020/21”, shkruhet në njoftimin e Arsenalit.

Jam shumë i entuziazmuar që bëhem lojtar i Arsenalit – nuk mund të pres që të filloj stërvitjen dhe të luaj me shokët e skuadrës”, ka thënë fillimisht Willian.

“Vendosa të bashkohem sepse Arsenali është një nga klubet më të mëdha në botë. Ata kanë një projekt të ri me Mikel Artetan”.

“Mendoj se ky klub meriton të shkëlqejë përsëri dhe dua të jem pjesë e këtij projekti – të jesh pjesë e familjes Arsenal është e mahnitshme. Jam shumë e lumtur që e bëra atë.

“Unë vij të përpiqem të fitoj trofe, sepse ky klub meriton të fitojë përsëri. Mendoj se duhet të bësh sa më shumë që është e mundur për të fituar çdo ndeshje”.

“Unë gjithmonë stërvitem fort dhe shkoj në fushë duke dhënë 100 për qind për të ndihmuar këtë skuadër për të fituar lojëra dhe për të fituar tituj gjithashtu”, përfundoi braziliani.