Wolfsburg ka forcuar opsionet e tyre mbrojtëse sezonin e ardhshëm me blerjen e qendërmbrojtësit të Belgjikës, Sebastiaan Bornauw (1999) nga FC Kölni për 13 milionë euro.

Wolfsburg siguroi një kthim në UEFA Champions League pas një ndërprerje gjashtëvjeçare dhe ata janë optimist se qendërmbrojtësi 191 cm i gjatë që firmosi një kontratë pesëvjeçare mund t’i ndihmojë ata të përparojnë.

Sebastiaan ka bërë një emër për veten e tij me paraqitje të forta dhe të qëndrueshme në Bundesliga. Ne kemi një mendim të lartë për cilësitë e tij futbollistike dhe gjithashtu për mentalitetin dhe qëndrimin që ai mishëron në fushë. Ai është lojtari ynë ëndërr absolute për mbrojtjen dhe për këtë arsye ne jemi shumë të lumtur që ishim në gjendje ta bindnim atë të bashkohej“, tha drejtori sportiv i Wolfsburgut, Marcel Schäfer.