Sulmuesi gjerman Luca Waldschmidt (1996) ka nënshkruar për Wolfsburg nga Benfica.

Wolfsburg ka njoftuar nënshkrimin e sulmuesit ndërkombëtar gjerman Luca Waldschmidt nga Benfica për 14 milionë euro.

Waldschmidt, 25 vjeç, ka nënshkruar me Wolsfburg në një marrëveshje katërvjeçare për t’u kthyer në Bundesliga dhe vendin e tij.  Sulmuesi bëhet nënshkrimi i gjashtë i Wolfsburg -ut i përhershëm i verës.

Ne kemi ndjekur zhvillimin e Luca për një kohë të gjatë tani dhe ne jemi të kënaqur që ai tani nënshkroi për VfL Wolfsburg. Luca ka treguar tashmë në Bundesliga, dhe gjetkë, se ai është një sulmues shumë i rrezikshëm që mund të luajë kudo në vijën e parë të frontit, duke e bërë atë shumë fleksibël. Ai është i përshtatshëm në mënyrë të përkryer për ekipin tonë, jo vetëm për sa i përket aftësive të tij futbollistike, por edhe personalitetit të tij. Ai nuk është ende në fund të zhvillimit të tij dhe kështu që ne mezi presim të ndjekim objektivat tona me të.“, – tha drejtori sportiv i Wolfsburg, Marcel Schäfer.

Waldschmidt, i cili ka shënuar 2 gola në 7 paraqitje ndërkombëtare për Gjermaninë, nënshkroi për Benfica nga Freiburg në verën e vitit 2020. 25 -vjeçari shënoi 10 gola në 41 paraqitje në të gjitha garat sezonin e kaluar, dhe ka shënuar dy në po aq ndeshje  në fillim të vitit 2020/21.

“Jam vërtet i lumtur që jam kthyer në Bundesliga. Unë me të vërtetë doja të kthehesha.  Pasi fillova të flisja me ekipin menaxhues të VfL, shpejt e kuptova se bërja e hapit drejt VfL Wolfsburg është pikërisht ajo e duhur për mua.  Më pëlqen rruga në të cilën është klubi dhe filozofia dhe ambiciet e tyre janë plotësisht në përputhje me timen. Unë njoh dy ose tre djem tashmë dhe tani mezi pres të njihem me pjesën tjetër të ekipit dhe rrethinën. Unë dua të kontribuoj sa më shpejt që të mundem në VfL Wolfsburg për arritjen e qëllimeve të tyre në Bundesliga dhe në  skena ndërkombëtare”. , – tha Waldschmidt për faqen e internetit të Wolfsburg.

Waldschmidt mund të bëjë debutimin e tij në Wolfsburg fundjavën e ardhshme pasi Wolfsburg, aktualisht në krye të tabelës së Bundesligës me dy fitore nga dy, u përpoq të forcojë vendin e tyre në samitin në shtëpi në RB Leipzig të Dielën 29 Gusht.