VfL Wolfsburg ka njoftojë një tjetër transferimin e mesfushorit Mattias Svanberg (1999) i bashkohet klubit italian Bologna për një tarifë 9 milionë euro.

Mesfushori qendror ka nënshkruar me një kontratë pesëvjeçare deri në 30 qershor 2027.

Suedezi 185 cm i gjatë do të veshë fanellën me numrin 32 për skuadrën e Niko Kovac,

Ai bëri 118 paraqitje me Bolognën në tre sezone në Serie A, në të cilën ai regjistroi 9 gola dhe 8 asiste.  Ish lojtari i Malmos ka luajtur edhe 21 herë për kombëtaren suedeze, duke shënuar 1 gol

Pavarësisht se është vetëm 23 vjeç, Mattias tashmë ka përvojë të madhe dhe ka ecur shumë larg në zhvillimin e tij. Ai është një vrapues shumë i gatshëm dhe mesfushor teknikisht i fortë.  Ne jemi të kënaqur që kemi arritur të sjellim një lojtar të kalibrit dhe potencialit të tij në Wolfsburg.” , – tha drejtori sportiv i VfL, Marcel Schäfer.

“Në bisedimet me drejtuesit, menjëherë e kuptova se sa shumë donin të më kishin në VfL Wolfsburg.  Kjo ishte shumë e rëndësishme për mua.  Këtu kam kushtet më të mira për t’u zhvilluar si lojtar dhe besoj se mund ta ndihmoj skuadrën që të jetë i suksesshëm.  Do të jap gjithçka për të siguruar që të fitojmë ndeshje, në mënyrë që të mund të performojmë sa më mirë në Bundesligë dhe gjithashtu të luajmë përsëri në Evropë.” , – deklaroi Mattias Svanberg në momentin e firmës.

Svanberg është nënshkrimi i gjashtë i verës për Wolfsburgun.  Para tij dhe Pejinoviqit, lëvizjet përfunduan edhe Jakub Kaminski, Patrick Wimmer, Kilian Fischer dhe Bartol Franjic.