Wolves kanë siguruar nënshkrimin e mesfushorit brazilian Joao Gomes (2001) nga Flamengo për 15 milionë stërlina (18.7 milionë euro).

Pas një procesi të durueshëm dhe të vendosur rekrutimi, Wolves kanë bërë blerjen e gjashtë të 21-vjeçarit Julen Lopetegui në afatin kalimtar të janarit.

Gomes zbarkoi në Angli të dielën, përpara se të përfundonte prezantimet dhe testet mjekësore, dhe firmosi një kontratë pesëvjeçare e gjysmë, me opsionin e 12 muajve të tjerë, duke iu shtuar departamentit të mesfushës së vjetër, por të artë.

I njohur me një rol të thellë në mesfushë, Gomes është i njohur për energjinë dhe përkushtimin e tij, duke luajtur 41 ndeshje sezonin e kaluar për klubin e tij të vendlindjes, të cilin ai tani largohet për në Premier League.

I lindur në Rio de Janeiro, Gomes ishte në radhët e Flamengos që në fillim, duke mësuar zanatin e tij përmes sistemit të akademisë së klubit, përpara se t’i jepej shansi si 19-vjeçar në nëntor 2020.

I riu u fut shpejt në aksion për Flamengon, dhe në fund të sezonit të parë, ku u paraqit 16 herë, mesfushori kishte fituar ligën braziliane dhe Campeonato Carioca, një kompeticion që i sheh klubet e Rios të konkurrojnë.

Flamengo, klubi më i përkrahur i Brazilit, shpesh është i zili nga skuadrat e tjera të Rios, që do të thotë derbi kundër ekipeve si Fluminense, të cilat zhvillohen në Maracana legjendar dhe Botafogo dha një pagëzim zjarri për Gomes.

Nderimet e mëtejshme vazhduan në sezonin 2021, kur ai ishte një ndeshje e rregullt në mesfushë, dhe vitin e kaluar, i cili përfundoi në nëntor përpara dimrit, Gomes dhe Flamengo u shpallën kampionë të Amerikës së Jugut pasi mposhtën Athletico Paranaense në finale.

Kjo fitore tetorin e kaluar rezultoi të ishte një nga ndeshjet e fundit të Gomes për Flamengon dhe ai tani shkon në Molineux për një përvojë të parë të futbollit evropian dhe anglez me Wolves.