Wolverhampton kanë shtuar në radhët e tyre mesfushorin qëndror Jean-Ricner Bellegarde (1998) nga klubi i Ligue 1, Strasburgu për 15 milionë euro.

Francezi ka nënshkruar një marrëveshje pesëvjeçare deri më 30 qershor 2028.

25-vjeçari me ritëm arrin në Molineux në fund të vitit të tij më mbresëlënës deri më tani, i cili e ka parë Bellegarde të fillojë sezonin 2023/24 me dy gola dhe dy asistime në tre ndeshjet e tij të para.

Pavarësisht moshës së tij relativisht të re, Bellegarde – i cili mund të luajë ose si mesfushor qendror duke mbështetur sulmuesit ose në një nga dy pozicionet më të gjera, ka një përvojë të madhe nën brezin e tij, pasi ka bërë gati 250 paraqitje gjatë një karriere që e ka parë edhe atë. luani për Le Racing Club de Lens

Drejtori sportiv Matt Hobbs tha:

Ai është një lojtar që skuadra e rekrutimit e shënoi në fund të sezonit të kaluar, dhe ai e ka nisur shumë mirë këtë sezon. Ai është atletik, teknik dhe ka aftësi për të përzënë me top, dhe ju mund të shihni nga goli dhe asistimi i tij se ai ka pasur një fillim të shkëlqyer në këtë sezon.
Ai është një tjetër lojtar që na shton thellësinë dhe na jep diçka ndryshe. Ai do të shtojë kreativitetin dhe ka një produkt përfundimtar të mirë. Me vrapuesit që kemi duke shkuar përpara, atletizmi i tij nga mesi i fushës, si dhe forca dhe aftësia e tij për të gjetur topin e fundit – siç është treguar në Francë – do të jenë vërtet të rëndësishme për ne.”