Wolverhampton ka nënshkruar me sulmuesin e Shtutgartit, austriakun Sasa Kalajdzic (1997) në një marrëveshje prej 15.3 milionë stërlina (18 milionë euro) plus bonuse.

Skuadra e West Midlands ka ndjekur sulmuesin 2 metra të gjatë gjatë javëve të fundit dhe 25-vjeçari tani ka vënë në letër një kontratë pesëvjeçare deri në 30 qershor 2027 me opsionin e 12 muajve të tjerë.

Kalajdzic përfundoi mjekësore në terrenin stërvitor të Wolves të mërkurën në mëngjes dhe bëhet nënshkrimi i tyre i katërt veror, pas Goncalo Guedes, Matheus Nunes dhe Nathan Collins si të ardhur gjatë verës.

Jemi shumë të lumtur që sigurojmë nënshkrimin e Sasa, i cili është një sulmues i ri i talentuar, ka shumë atribute të shkëlqyera në lojën e tij dhe i përshtatet profilit që ne kemi kërkuar këtë verë.” , – tha drejtori teknik Scott Sellars.

“Sasa ka pasur sukses të madh në Bundesligën e Gjermanisë dhe ne mezi presim të shohim se çfarë mund të bëjë ai në Premier League”. , – deklaroi trajneri portugez Bruno Lage.

Austriaku vjen pas Costel Pantilimon, Lacina Traore, Peter Crouch dhe Nicola Zigic në listën e lojtarëve më të gjatë të ligës.

Bruno Lage ka qenë i dëshpëruar për të shtuar një sulmues në skuadrën e tij këtë verë dhe do të jetë i kënaqur që ka nënshkruar me austriak, i cili gjithashtu ka tërhequr interes nga Brighton, Everton dhe Manchester United.

25-vjeçari ka bërë 15 paraqitje për kombëtaren e Austrisë duke shënuar 4 gola. Ai ka shënuar 24 gola në 60 paraqitje për Stuttgartin, ndërsa ka shtuar edhe 12 asistime.

Kalajdzic 200 cm i gjatë, i cili do të veshë fanellën me numrin 18 në Molineux, bëhet lojtari i pestë më i gjatë në fushë në historinë e Premier League.

LOJTARËT MË TË LARTË TË PREMIERLEAGUES:

  • Costel Pantilimon – 203 cm
  • Lacina Traore – 203 cm
  • Peter Crouch – 202 cm
  • Nikola Zigic – 202 cm
  • Dan Burn – 200 cm
  • Sasha Kalajdzic – 200 cm