Wolverhampton ka transferuar mesfushorin qendror Matheus Nunes (1998) nga Sportingu i Lisbonës për 38 milionë stërlina (45 milionë euro) fillestare plus bonuse deri në 4.2 milionë stërlina (5 milionë euro) të tjera duke u bërë kështu tranfersimi rekord i klubit anglez.

Mesfushori dinamik, ka nënshkruar një marrëveshje pesëvjeçare me Molineux deri në 30 qershor 2027, me një opsion njëvjeçar, duke i dhënë fund qëndrimit të tij të suksesshëm në Lisbonë.

Matheus Nunes i lindur më 27 gusht 1998Rio de Janeiro, Brazil refuzoi një mundësi për të luajtur për atdheun e tij dhe vitin e kaluar bëri debutimin e tij për Portugalinë.

Ai ka fituar 8 ndeshje dhe ka shënuar 1 gol për Portugalinë.

Një talent emocionues, Nunes nuk lulëzoi deri më vonë në karrierën e tij rinore pasi u transferua në Portugali në moshën 12-vjeçare, me mesfushorin që ende luante futboll lokal në Federatën e Futbollit të Lisbonës deri në moshën 19-vjeçare, përpara se të nënshkruante me Estoril në verën e vitit.  2018, ku ai u bashkua me një skuadër duke përfshirë shokun e ri të skuadrës së Wolves Toti.

Duke bërë përshtypje kundër Sportingut në fazat e grupeve të Taca de Liga, Nunes u soll në klub pak më vonë, duke kaluar kohë në ekipin U-23 përpara se të përjetonte sezonin e tij të rëndësishëm në 2020/21.

Gjatë atij sezoni, Nunes fitoi një vend të rregullt në formacionin fillestar të Sportingut dhe e ndihmoi skuadrën të dyfishonte portugezin, duke siguruar titujt e Primeira Liga dhe Taca de Liga, ndërsa shënoi tre gola dhe dha tre asistime.

Edhe pse Sporting nuk ishte në gjendje t’i bënte titujt e njëpasnjëshëm të ligës sezonin e ardhshëm, në nivel personal, Nunes kishte një fushatë për të kujtuar, me golat dhe asistimet e tij bardheblu, duke e parë atë të shpallur Mesfushori i Muajit në Primeira Liga në tetor dhe nëntor 2021.  , përpara se të fitonte një vend në Skuadrën e Vitit të ligës për 2021/22.

Në skenën ndërkombëtare, Nunes u thirr për herë të parë për të përfaqësuar Brazilin, vendin e lindjes së tij, në ditëlindjen e tij të 23-të gushtin e kaluar, por duke zgjedhur të refuzojë thirrjen, në vend të kësaj ai zgjodhi të luante për Portugalinë.

Nunes fitoi të parën nga tetë ndeshjet e tij ndërkombëtare në tetor 2021, duke filluar një fitore miqësore 3-0 ndaj Katarit, ku debutoi së bashku me Joao Moutinho, Nelson Semedo dhe Goncalo Guedes.

Një titullar i rregullt nën drejtimin e trajnerit të kombëtares Fernando Santos gjatë 12 muajve të fundit, Nunes shënoi golin e tij të parë ndërkombëtar kundër Turqisë në mars, duke ndihmuar vendin e tij për një vend në Kupën e Botës 2022 këtë dimër.

Kryetari i Wolves, Jeff Shi tha:

“Ne jemi shumë të lumtur që mirëpresim Matheus në Wolverhampton dhe jemi të kënaqur të shtojmë një tjetër talent të ri emocionues në skuadrën e Brunos. Matheus ka pasur dy sezone të shkëlqyera në nivelin më të lartë në Portugali me Sportingun dhe konsiderohet gjerësisht si një nga perspektivat më emocionuese në futbollin botëror, kështu që ne jemi të emocionuar që ai ka zgjedhur Premier League dhe Wolves si hapin tjetër në atë që ne. Shpresoj se do të jetë një karrierë fantastike.”

Tani duke u lidhur me disa nga bashkëlojtarët e tij ndërkombëtarë, mesfushori mbërriti në Compton Park të mërkurën, dhe pas përfundimit të tij mjekësore, do t’i bashkohet skuadrës së Bruno Lage përpara ndeshjes në Premier League me Tottenham Hotspur këtë fundjavë.

Jam shume i emocionuar. Për mua, unë mund të luaj që nesër tashmë, por nuk mundem sepse ndeshja është e shtunë, por mezi po e pres. Mendoj se vetë klubi më bindi dhe gjithashtu fola me disa nga bashkëlojtarët e mi sepse luaj me ta për kombëtaren. Trajneri gjithashtu, ai me të vërtetë më donte mua, dhe unë doja të luaja në Premier League. Mendoj se është hapi tjetër i duhur për mua dhe jam shumë i lumtur që jam këtu. Unë thjesht dua të kënaqem dhe t’i përmbush pritjet e tifozëve, të ndihmoj klubin dhe të përpiqem t’i bëj ata të shijojnë futbollin tonë.” , – deklaroi Nunes për faqen zyrtare të klubit.