Wolverhampton kanë nënshkruar me qendërmbrojtësin e Burnley, irlandezin Nathan Collins për 20.5 milionë stërlina (24 milionë euro) për ta bërë atë lojtarin irlandez më të shtrenjtë në histori, duke nënshkruar një marrëveshje pesëvjeçare në Molineux me një opsion për një vit tjetër.

Collins 193 cm I gjatë iu bashkua Burnley-t vetëm verën e kaluar në një marrëveshje katërvjeçare, por largohet nga skuadra e zbritur për të mbushur vendin bosh të lënë nga Romain Saiss, i cili u largua në fund të kontratës së tij në Molineux.

Collins bëhet nënshkrimi i parë i Bruno Lage këtë sezon dhe nënshkroi në kohë për t’u bashkuar me pjesën tjetër të skuadrës përpara turneut të tyre para-sezonal në qytetin spanjoll Alicante.

Pasi u fut në ekipin e parë të Stoke City në 2019, Collins fitoi një lëvizje në ligën më të mirë dy vjet më vonë, duke iu bashkuar Burnley-t për 12.6 milion stërlina fillestare.

Megjithatë, pavarësisht përpjekjeve të tij më të mira – duke përfshirë golat kundër Norwich City dhe Middlesbrough sezonin e kaluar – Burnley rrëshqiti në një betejë për rënie që ata nuk mund ta fitonin.

Drejtori teknik i Wolves Scott Sellars tha:

“Ne e kemi parë Nathan për një kohë. Mendojmë se kemi nënshkruar me një lojtar me shumë potencial, si dhe kemi një futbollist shumë i mirë tani. Ne po marrim dikë që është fizikisht shumë i mirë, shumë i gjatë, shumë atletik dhe është shumë i rehatshëm me topin. Ai mund të ecë dhe ta çojë topin përpara, gjë që na nevojitet. Ai është shumë i mirë në të dyja zonat dhe ka forcë të vërtetë ajrore.

Reagimet mbi personalitetin e tij kanë të bëjnë me cilësitë e tij drejtuese, ai është një karakter i mirë, kështu që ai plotëson të gjitha kutitë. Ai ndesh siç pritej, një djalë i ri modest që vlerëson mundësinë, kështu që të gjithë do të jemi shumë të lumtur.

Ata të ekipit të rekrutimit kaluan orët duke folur me njerëzit dhe duke parë ndeshjet në tv, duke shkuar në ndeshjet drejtpërdrejt dhe duke parë videot, duke marrë analiza dhe të dhëna, gjë që na ka çuar për vendimin e duhur. U desh kohë, por në fund ia dolëm. Ne e dimë se kemi humbur disa lojtarë dhe duhet t’i mbushim ato hapësira, kështu që është e rëndësishme që ta shikojmë këtë. Ne jemi të kënaqur që marrim të parinn dhe shpresojmë se do të ketë më shumë.”