Ajax, Villarreal dhe Gerónimo Rulli kanë arritur një marrëveshje për transferimin e argjentinasit në klub. Kontrata e portierit 30-vjeçar hyn në fuqi menjëherë dhe do të zgjasë për tre sezone e gjysmë, deri më 30 qershor 2026. Marrëveshja i jep mundësinë Ajax-it të zgjasë edhe një sezon.

Klubet ranë dakord për një tarifë transferimi prej 8 milionë euro plus bonuse deri në 2 milionë euro.

Rulli ka lindur më 20 maj 1992 në La Plata të Argjentinës dhe është me pasaportë italiane. Ai është 189 cm dhe i gjatë bëri debutimin e tij për klubin argjentinas Estudiantes në vitin 2013, ku ndoqi akademinë e të rinjve. Më pas, ai luajti për Real Sociedad dhe Montpellier, përpara se të nënshkruante kontratën e tij me Villarreal. Së bashku me Villarrealin, ai fitoi UEFA Europa League në 2021.

Rulli është një ndërkombëtar argjentinas dhe ishte portieri rezervë i ekipit argjentinas në vitin 2022, me të cilin fitoi Kupën e Botës.